0 Shares 75 Views

Українці в Іспанії готуються до якомога активнішої участі у виборах

В Іспанії на сьогодні легально і нелегально проживає не менше 150 тисяч українців — такі дані наводить іспанська МЗС. Працюють і живуть в Іспанії в основному вихідці із західних регіонів України. Вони сподіваються, що майбутні президентські вибори в Україні допоможуть змінити нинішню ситуацію в їх рідній країні.

Віктор Черецький, Мадрид, DW

0,,17645150_303,00

Як пояснив представник посольства України в Іспанії, на території країни в день виборів, 25 травня, буде працювати три виборчих пункти: при посольстві в Мадриді, при генеральному консульстві в Барселоні та консульстві в Малазі. Для проведення виборів з представників діаспори створена виборча комісія.

Очікується рекордна участь у виборах

«Ці вибори обіцяють бути найбільш масовими з часу Помаранчевої революції, коли ми голосували за Ющенка», — розповів заступник голови виборчої комісії, юрист Юрій Чопик, уродженець Львівської області. Він називає себе «українським націоналістом», хоча не належить до жодної партії — є керівником мадридської Асоціації співвітчизників «За права, честь і гідність українців». За словами Чопика, до виборчої комісії входять люди з різними політичними поглядами. Вони інформують земляків, що живуть в Іспанії, —  через громадські організації та церковні парафії —  де і як проходитиме голосування, складають списки виборців.

Активіст стверджує, що взяти участь у голосуванні висловили бажання навіть українці, які живуть в таких віддалених від виборчих пунктів районах, як Країна Басків, Кантабрія, Астурія або Галісія. «Люди хочуть змін, вони хочуть, щоб у нас був законно обраний президент, щоб Росія нарешті припинила розмови про те, що у нас нелегітимна влада. Саме тому ми й очікуємо велику активність виборців», — зазначив Чопик, додавши, що в ході голосування будуть дотримуватися всі визначені законом процедури, включаючи присутність спостерігачів.

0,,17645169_403,00

Разом з тим активіст поскаржився на спроби російської пропаганди «спотворити дійсність з метою дискредитувати і навіть зірвати вибори: зомбувати суспільство в Росії і за її межами». «Справа дійшла до того, — сказав співрозмовник, — що нашу революцію на Майдані вони цинічно намагаються представити як кимось оплачений захід. Я бачив цю революцію своїми очима, оскільки в цей час перебував у Києві: люди чотири місяці протестували, мерзли, вмирали під кулями, їм допомагало все населення — збирало в церквах продукти, медикаменти, одяг».

Українці хочуть миру

Українці в Іспанії будуть як ніколи активні на виборах, вважає і Оксана Мельник, викладач української школи в мадридському передмісті Мостолес. Оксана — уродженка Тернопільської області вважає, що «вибори змінять на краще» ситуацію на Україні. «Ми оптимісти, оскільки з нами правда. Голосувати піде навіть моя 90-річна бабуся, адже події на батьківщині — пролита кров наших людей — змушують багатьох, хто раніше виявляв байдужість до виборів, тепер виконати свій громадянський обов’язок» , – зазначила Мельник.

За її словами, українці «хочуть жити з усіма в мирі та злагоді, бути нацією, яку б поважали, з якою б рахувалися  — і Росія, і країни Євросоюзу, і всього світу». Водночас вона зізналася, що розчарована позицією ЄС в ході нинішнього української кризи, оскільки євроспільнота «досі обмежується лише засудженням на словах іноземної агресії проти України»  і «не вживає якихось реальних кроків» , щоб допомогти українському народу. «Раніше я була прихильницею входження нашої країни до Євросоюзу, відтепер я не впевнена, що нам це якось допоможе» , – зауважила Мельник.

Надії на майбутнє

Свої надії на мир і краще майбутнє пов’язують з виборами і два інших співрозмовника: будівельники Тарас Тичкільскій і Богдан Труш з Івано-Франківської області. «Вибори дають нам шанс на мирне життя, на свободу, незалежність, на роботу, добробут, збереження єдності країни і стабільність», — сказав Тичкільскій. За його словами, «в українців немає проблем з російським народом — проблеми штучно створюються владою Росії, які ніяк не хочуть звикнутися з думкою, що Україна є незалежною. Саме це і веде до кровопролиття». Тарас сподівається також, що президент, який буде обраний, покінчить з корупцією в країні.

0,,17423662_403,00

Труш додав, що «вважає росіян своїми братами, з якими разом працював, в тому числі в Москві, і ніколи не мав жодних проблем». Він також розповів, що його батько брав участь у Другій світовій війні і дійшов до Берліна. Як і Тичкільскій, Труш вважає, що в такій ситуації багато в чому винна корупція, яка процвітала за часів правління президента Януковича. Проти неї і піднявся Майдан. «У людей незаконно відбирали бізнес, майно. Корупціонери безсоромно грабували країну, а трудящим платили так мало, що їм не вистачало на життя, тому багато хто був змушений емігрувати», —зазначив Труш.

Тим часом обидва українці висловили заклопотаність ситуацією, що склалася на південному сході країни. І не тільки у зв’язку з триваючим кровопролиттям. Вони нарікають, що в цьому регіоні «стало небезпечно говорити українською мовою, що повсюдно відбуваються грабунки — при повній бездіяльності міліції, а в Криму людей, які не бажають приймати російське громадянство, позбавляють роботи і насильно виселяють з квартир». Ці відомості, як запевняють Тичкільскій і Труш, вони почерпнули не зі ЗМІ, а отримали від родичів і знайомих, які живуть у різних регіонах України.


Новини партнерів