0 Shares 74 Views 7 Comments

Генконсул Росії звинуватив кримських татар у зрадництві

22-2Генеральний консул Росії в Сімферополі Володимир Андрєєв заявив, що фільм про депортацію кримських татар «Хайтарма» «спотворює історію Великої Вітчизняної війни», і порадив кримським татарам не замовчувати «тематику зрадництва».

Так Андрєєв пояснив телеканалу АТР, чому він не рекомендував росіянам, які спеціально прилетіли з Москви на прем’єру «Хайтарма», дивитися кіно, передає «Krymtatar.in.ua».

«Якщо б це був багатосерійний фільм, де з 20 серій 17 були б про подвиг радянського народу, радянських солдат, легендарних льотчиків в роки Великої Вітчизняної війни, дві серії були б про питання співпраці з фашистськими окупантами осіб кримськотатарської національності, і завершальна, може бути, серія про депортацію, трагедію і державний злочин радянського керівництва, я б пішов на цей фільм, я б продивився всі 20 серій», – сказав консул.

Ведуча телеканалу АТР Лілія Буджурова зауважила, що це інтерв’ю може викликати образу у кримських татар на Росію, і нагадала Андреєву, що він є дипломатом.

У відповідь консул заявив: «Мені не потрібні ваші поради! Все, що я сьогодні сказав, – це абсолютно офіційно. Ось запишіть і прокручуйте будь-якому кримському татарину. Моє слово і слово Росії повинно звучати, має бути відомо».

Прем’єра фільму «Хайтарма» відбулась 17 травня в Сімферополі відбулась. На прем’єру були запрошені учні двічі героя Радянського Союзу Амет-Хан Султана – кримськотатарського пілота-аса часів Другої світової війни – головного героя фільму. Однак після відвідин Генерального консульства Росії в Сімферополі, всі, крім одного льотчика, не прийшли на прем’єру.

Сюжет стрічки  побудований на документальних фактах, пов’язаних із подіями травня 1944 року, коли за наказом Сталіна депортували кримських татар. Цю трагічну сторінку в історії народу  показано крізь призму сприймання уславленого льотчика, двічі Героя Радянського Союзу  – кримського татарина Амет-Хана Султана, пише «Український Ванкувер».

За приблизними підрахунками, бюджет картини «Хайтарма» становить близько 1,5 млн. доларів. Та на фільм про сталінські репресії у Держкіно, яке минулого року витратило 107 мільйонів гривень, не знайшлося й копійки. Роботу над історичною стрічкою «Хайтарма» профінансував кримськотатарський меценат.

У кінострічці знялися відомі актори – Олексій Горбунов, Юрій Цурило, Андрій Самінін, Олексій Тритенко, Дмитро Суржиков.

Працював над фільмом відомий український актор, сценарист і режисер – Ахтем Сейтаблаєв. У творчому доробку сорокарічного майстра, постановка фільмів «Темні води», «Чемпіони з підворітні», «Фабрика щастя», «Квартет для двох», «Операція ЧеГевара» та інших.

«Хайтарма» у перекладі з кримськотатарської означає «Повернення». Свою назву фільм отримав від однойменного танцю, який символізує волелюбний кримськотатарський народ.

 • Iryna

  От мені цікаво, а чому ж “великий російський народ” не депортували за співпрацю з фашистами осіб російської національності?

 • Олег Викторович

  Может и это сказал дипломат?
  Один из мулл в своём выступлении отметил[1].
  « Наша религия и верования требуют принять участие в … священной борьбе совместно с немцами, ибо окончательная победа для татар означает не только уничтожение советского господства, но снова дает возможность их религиозным и моральным обычаям

 • Владимир

  Украинским патриотам близки и понятны драматические моменты в истории крымско-татарского народа. Пожалуй, и всей Европе тоже. А то, что русские так с нами разговаривают, то это из-за того, что у них еще не закончился газ.

 • НКВД

  Гандонам-гандоново.И.Сталин был слишком мягкотелым.Иначе мы не слушали эти бредни!

 • Серёга

  А чё от Путина ещё ожидалось? всё закономерно.

 • Valery

  “Для нас большая честь иметь возможность бороться под руководством фюрера Адольфа Гитлера – величайшего сына немецкого народа… Наши имена позже будут чествовать вместе с именами тех, кто выступил за освобождение угнетённых народов.” Это из речи председателя Татарского комитета Джеляла Абдурешидова на торжественном собрании 3 января 1942 года в Симферополе.

 • Такаж сама доля чекала і Українців, просто кровопивцям, сталіну і жукову, вагонів не хватило.


Новини партнерів